مظنه

مظنه چیست؟


اگر با بازار طلا تا حدودی آشنا باشید قطعا کلمه مظنه رو شنیدید و شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که مظنه چیست و چه کاربردی دارد  ، ما در این مقاله قصد داریم شما رو با مفهوم و کاربرد آن آشنا کنیم و در انتها نکات مهمی را به شما یادآوری میکنیم.

مظنه چیست؟

مظنه یک اصطلاح بازاری هست که فقط در ایران استفاده می شود، مظنه یک کلمه عربی به معنای قیمت «دست کسی آمدن» است که معادل فارسی آن به معنی بها و نرخ است.
فروشندگان بازار طلا بصورت لحظه ای قیمت مظنه را چک و بر اساس آن محاسبات خود را انجام می دهند.

مظنه طلا چیست؟

همانطور که گفتیم مظنه بیشتر در کشور ایران جهت محاسبات قیمت طلا مورد استفاده قرار می گیرد ، در کل مظنه یک واحد اندازه گیری برای وزن طلا ست و به مقدار طلایی می گویند که در مثقال طلا وجود دارد.
مثقال خودش یک واحد دیگر برای وزن طلاست که برابر است با 4/68 گرم طلا.

کاربرد مظنه طلا؟

مبنای مظنه طلا معادل یک مثقال طلای ۱۷ عیار با خلوص ۷۰۵ می باشد ولی در معاملات رسمی  که به آن طلای استاندارد هم میگویند.

هر یک گرم طلای معادل طلای ۱۸ عیار با خلوص 750 است.

بنابراین طلا فروشان در هنگام خرید و فروش طلا با یک فرمول ریاضی مظنه ی طلا رو به قیمت یک گرم طلای طلای 18 عیار تبدیل می کنند و به این صورت شما می توانید با با در اختیار داشتن قیمت مظنه به گرم طلا رو بدست آوردید.
معمولاً در بین انواع معاملات طلا از قبیل سکه ، جواهرات و شمش که در بازار معامله می شود بیش از همه مظنه در معاملات طلای آبشده کاربرد دارد که منظورشان قیمت یک مثقال طلای 17 می باشد.
طلای آبشده ،به طلا های دسته دومی گفته میشود که بعد از عیار سنجی و ذوب به عنوان ماده اولیه طلا دوباره وارد چرخه بازار طلا خواهند شد و با توجه به اینکه که شامل اجرت و مالیات نمی شود مورد علاقه بسیاری از سرمایه گذاران بازار طلا تبدیل شده و از نقدشوندگی بالایی نیز برخوردار است.

عوامل موثر

عوامل زیادی بر قیمت مظنه طلا تاثیر گذار هستند مثل عیار طلا یا هزینه های جانبی دیگر مثل بیمه ، مالیات حمل و نقل و…
اما عامل اصلی که بیشترین تاثیر رو دارند عبارت اند از:

۱.قیمت انس جهانی:
انس یک واحد اندازه گیری وزن طلاست که با قیمت دلار آمریکا اعلام می شود عوامل زیادی بر انس تاثیر میگذارند از قبیل نوسانات ارزی ، عرضه و تقاضا ، شرایط طبیعی و اجتماعی و رویدادهای اقتصادی و سیاسی که قیمت مظنه را مشخص میکند ، در واقع هرچه قیمت انس افزایش یابد قیمت مظنه نیز افزایش خواهد یافت..

۲.نرخ ارز:
باتوجه به اینکه قیمت طلا در بازارهای جهانی با دلار آمریکا اعلام می شود و در دیگر کشورها برای خرید و فروش باید قیمت طلا رو به واحد پولی خود تبدیل کنند ،هرچه قیمت دلار افزایش پیدا کند به همان نسبت قیمت مظنه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

این نکته رو توجه داشته باشید که در ایران نرخ دلار هرات برای محاسبه مظنه طلا استفاده می شود.

مشاهده قیمت مظنه طلا
روزنامه ها ، سایت ها و کانال های تلگرامی مختلفی قیمت آنلاین مظنه را منتشر میکنند از قبیل سایت بانک مرکزی و … اما یکی بهترین و دقیق ترین سایت ها که روزانه بصورت چارت قیمت در اختیار شما قرار می دهد سایت فراز می باشد.

https://faraz.io/ref/1903

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم بصورت ساده به مفهوم مظنه طلا و کاربرد آن پرداختیم و به شما گفتیم چه عواملی بر آن تاثیر دارد و به چه صورت می توان قیمت آنلاین آن را مشاهده نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *